Registrujte se jako Baby Ambasadorka a získejte speciální výhody ještě dnes!

Víte, co je to Apgar skóre?

Apgar skóre po porodu

 

Zatímco vy prožíváte poslední dobu porodní a cítíte blažený pocit z narození miminka, samotné miminko je již krátce po porodu hodnoceno. Bodové hodnocení, tzv. Apgar skóre, jehož výsledek naleznete ve zdravotní průkazce vašeho miminka, vyjadřuje stav novorozence bezprostředně po porodu. Co všechno takové hodnocení zahrnuje a jakou váhu mu máme přikládat?

Novorozenec po porodu

Běžná praxe v porodnicích je taková, že vám možná miminko dají bezprostředně po porodu na vaše břicho, ale pak už pospíchají, aby miminko očistili, zvážili, přeměřili… My ale víme, že tohle vše počká a tak doporučujeme před porodem sepsat porodní přání a užít si miminko kůži na kůži o dost déle. Pak může přijít na řadu běžná rutina. To vše s přihlédnutím na zdravotní stav vašeho miminka, proto netlačte na pilu a při zjištění apgar skóre buďte trpělivá.

Co je to Apgar skóre?

Apgar skóre nebo také Apgar test je mezinárodně používaný bodovací systém využívaný lékaři těsně po porodu miminka. Apgar test nese svůj název podle Virginie Apgarové, která v roce 1952 založila svým výzkumem nový neonatologický obor. Od tohoto roku Apgar skóre porodníci kontrolují. Apgarová dlouhodobě zkoumala projevy novorozenců a nakonec je zahrnula do tabulky, kde dítě může získat 0-2 bodů za každý kontrolovaný tělesný projev.

V 1., 3. a 10. minutě po porodu se hodnotí a bodují tyto faktory:

A – Adaptace kůže pro život mimo plodovou vodu (barva pleti, vykreslení cév)

P – Pulz (srdeční činnost)

G – Grimasy (reakce na podněty – ověření reflexu dráždivosti)

A – Aktivita a napětí svalů

R – Respirace (dýchání a jeho výkon)

Těchto pět faktorů stanoví kondici dítěte.  Pro další pediatry či neonatology, kteří se s miminkem dostanou do styku, mají důležitou informativní hodnotu i o tom, jak proběhl porod, jestli během něj došlo ke komplikacím apod. Avšak toto hodnocení je pouze orientační.

Celkový výsledek získáme součtem všech hodnocených faktorů, zvlášť v posuzovaných minutách. V dané době může miminko získat až 10 bodů. Celkový výsledek se pak zapisuje tímto způsobem 8-10-10.

Co se u právě narozeného miminka hodnotí?

  • Srdeční tep, normální tep je více než 100 tepů za minutu.
  • Dýchání. Sleduje se, zda miminko po narození pláče a nemá problémy s nadechováním a dýcháním.
  • Reflex dráždivosti. Zda dítě při stimulaci pláče, reaguje na šimrání, reaguje na světlo.
  • Aktivita svalů, jsou zkoumány spontánní pohyby.
  • Barva pokožky, zkoumána je barva těla i barva končetin a prstů. Měla by být narůžovělá či lehce nafialovělá.

 

Význam bodování

Miminka, jejichž apgar skóre je 8 a více bodů, jsou zdraví novorozenci bez potíží.

Jestliže je hodnocení vašeho miminka 5-7 bodů, není třeba se znepokojovat. Vaše miminko mělo zřejmě zpočátku menší potíže s příchodem na svět. Tyto obtíže však bývají často přechodné.

Jestliže miminko dosáhlo hodnocení menšího než 5 bodů, je na místě neodkladná lékařská péče, protože má novorozenec potíže se základními životními funkcemi.

Vzhledem k neustále se zvyšující kvalitě neonatologické péče, se z apgar skóre stávají jen čísla, která mohou maminky zbytečně děsit. Kdyby se objevily nějaké větší či menší komplikace, lékař či porodní asistentka vás určitě budou neprodleně informovat.

ZDROJ: www.ProMaminky.cz 

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.