Registrujte se jako Baby Ambasadorka a získejte speciální výhody ještě dnes!

SVĚTOVÝ TÝDEN KOJENÍ

MEZINÁRODNÍ TÝDEN KOJENÍ…

…se od roku 1992 celosvětově oslavuje první srpnový týden. Český týden kojení potom proběhne ve dnech 17.-23.září 2018.

Každý ročník má své téma a slogan, ten letošní vyhlásila Světová aliance kojení (WABA) ve znění „Kojení: Nadace života".

V rámci oslav probíhají na celém světě nejrůznější akce na podporu, ochranu a propagaci kojení.

Kojení představuje nejpřirozenější způsob výživy dítěte, který podporuje vývoj imunitního systému, motorických a poznávacích funkcí a rovněž snižuje riziko cukrovky a obezity. 

Má nezpochybnitelné pozitivní přínosy nejen pro miminko, ale také pro maminku. Při kojení vzniká mezi oběma velmi silné citové pouto, je to čas, který žena tráví v těsné blízkosti jen se svým děťátkem. Děloha kojící ženy se po porodu vrací rychleji do původního stavu. Další výhody jsou praktické a ekonomické. Prso je „vždy po ruce“, mateřské mléko má vždy správnou teplotu i ideální složení odpovídající věku dítěte. V neposlední řadě je kojení prevence před onkologickým onemocněním (zejména rakoviny prsu a vaječníků) a osteoporózou.

Obecně se doporučuje první kojení pár hodin po porodu, záleží na miminku, jak rychle je schopné se přisát, proto už se upouští od doporučení, že se dítě musí přisát do půl hodiny po porodu. Novorozenci po těžkém porodu nebo miminka se žloutenkou nemusí o kojení jevit zájem, mohou být ospalá a unavená, proto je vhodné je k pití povzbuzovat a stimulovat k přisátí.

Maminky by proto měly hlavně vnímat projevy svého miminka.

 

Základní polohy a techniku kojení se maminky učí v porodnici, je to velmi důležité, protože chyby v technice mohou způsobit bolestivá poranění a prasklinky na bradavkách, které jsou následkem špatného přisátí a mohou kojení velmi znepříjemnit. Často také dochází k bolestivému nalití prsou, někdy doprovázené zvýšenou teplotou, prsa jsou tvrdá a citlivá na dotek. Je nutné prsa vyprázdnit, buď kojením nebo odsávačkou. Bradavky ošetřete speciálními krémy, které nejsou parfémované a není nutné je z prsou před kojením smývat. Pomoci mohou teplé obklady a masáž prsou před kojením nebo naopak studené obklady po vyprázdnění prsů. Někdy je však nutné předepsat vhodná antibiotika, která se s kojením nevylučují. Časté kojení podpoří tvorbu mléka a zároveň předchází vzniku zánětů a zatuhnutí mléka v mlékovodu.

Při jakýchkoliv problémech nebo pochybách se neváhejte obrátit na laktační poradkyni.

 

Iniciativa Deset kroků k úspěšnému kojeníobsahuje následující body na podporu kojení, které musí porodnice s označením Baby Friendly Hospital dodržovat:

  • Mít písemně vypracovanou strategii přístupu ke kojení, která je rutinně předávána všem členům zdravotnického týmu.
  • Školit veškerý zdravotnický personál v dovednostech nezbytných k provádění této strategie.
  • Informovat všechny těhotné ženy o výhodách a technice kojení.
  • Umožnit matkám zahájit kojení do půl hodiny po porodu.
  • Ukázat matkám způsob kojení a udržení laktace i pro případ, kdy jsou odděleny od svých dětí.
  • Nepodávat novorozencům žádnou jinou potravu ani nápoje kromě mateřského mléka, s výjimkou lékařsky indikovaných případů.
  • Praktikovat rooming-in: umožnit matkám a dětem zůstat pohromadě 24 hodin denně.
  • Podporovat kojení podle potřeby dítěte (nikoli podle předem stanoveného časového harmonogramu).
  • Nedávat kojeným novorozencům žádné náhražky, šidítka, dudlíky apod.
  • Povzbuzovat zakládání dobrovolných skupin matek pro podporu kojení a upozorňovat na ně matky při propouštění z porodnice.

 

Ve výsledku je však jediná správná zásada ta, kojit dle potřeby dítěte. Samozřejmě, že miminko musí přibývat na váze, ale pokud to vyloženě nevyžaduje zdravotní stav, nemusí se maminky stresovat s vážením děťátka před a po kojení. Orientačně lze říci, že má kojenec vypít cca 150–180 ml mléka na kilogram hmotnosti. V případě, že je potřeba miminko dokrmovat, poradí Vám v porodnici nebo již zmíněná laktační poradna, kde můžete požádat o radu i telefonicky nebo online.

 

Přístup ke kojení se začíná měnit k lepšímu. Oproti rokům 70.-80., které se nesly spíše ve znamení umělé výživy a ženy kojily maximálně půl roku, dnes většina maminek kojit chce a je jim líto, pokud nemohou, také věk kojených dětí se posunul mezi první a druhý rok.

 

Buďme k sobě tolerantní, respektujme ženy, které kojit nemohou nebo z nějakého důvodu nechtějí, stejně tak neodsuzujme ženy kojící na veřejnosti nebo ty, které v něčím očích kojí příliš „staré“ děti.

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.