Registrujte se jako Baby Ambasadorka a získejte speciální výhody ještě dnes!

Laryngitida

Noční můra jménem laryngitida

 

Pouhé slovo laryngitida vyvolává v rodičích, kteří s ní u svých dětí měli už tu čest, paniku. Přestože zánět hrtanu vypadá hrozivěji, než skutečně je, nepodceňujte jej a sledujte jeho varovné signály. U této nemoci hraje významnou roli čas, proto buďte pohotoví! Otevřete okno a volejte lékaře.

Laryngitida

Útočí nečekaně, zejména v noci

Může se to stát i vašemu dítku, zánět hrtanu neboli laryngitida. Nejvíce ohroženy jsou děti v batolecím věku mezi druhým a třetím rokem. U starších dětí se vyskytuje toto onemocnění zřídka a bez vážnějších komplikací. Laryngitida je zejména virové onemocnění, ale v některých případech vzniká také přetěžováním hlasových vazů křikem či dlouhým mluvením. Tváří se jako běžné nachlazení a nemusí být ani provázena teplotou. S jistotou ji ale poznáte dle kokrhavého či štěkavého kašle, doprovázeného dušností a potíži s dýcháním. Přes den nejsou tyto komplikace příliš znatelné, viditelné zhoršení ale přichází večer. Ještě ráno běžný kašel se postupem dne změní v bolestivý štěkavý kašel, doprovázený pláčem, protože dítě zažívá úzkost z nedostatku vzduchu v plicích. Člověka neznalého v tu chvíli napadne, že jde o záchvat podobný astmatickému. Je-li průběh natolik dramatický, že se dítě dusí a nemůže se nadechnout, zavolejte ihned lékařskou pohotovost. I když ve většině případů nedochází k vážnějšímu ohrožení na životě, už teplota nad 39,5 stupně, vytékání slin z úst, potíže s polykáním či zhoršená pohyblivost krku jsou alarmující a v ojedinělých případech mohou vést k udušení. Proto na nic nečekejte!

Jak mohu její průběh zmírnit?

Pokud má vaše dítko už od rána příznaky podobné laryngitidě, určitě navštivte svého pediatra. U zánětu hrtanu jsou antibiotika bezpředmětná. Lékař vás ale poučí o možném průběhu nemoci a předepíše kapky proti kašli, případně také kortikoidní čípky proti dušnosti, kterými lze v případě zhoršení stavu účinně zasáhnout. K hospitalizaci pacienta většinou nedochází, pouze v ojedinělých případech. Ta však netrvá déle než tři dny.

Řiďte se pravidly a zvládnete to

Obecně platí zásady, které mohou příznaky nemoci zmírnit a dětem zásadně ulevit. Stačí se jimi řídit:

  • Na nic nečekejte, oblečte dítě a vezměte jej na čerstvý vzduch, otevřete mu okno dokořán nebo postavte před otevřený mrazák. Čerstvý studený vzduch má na namáhané dýchací cesty blahodárný vliv a zklidní otok sliznic.

  • Topení obložte mokrými ručníky, zvlhčíte tak vzduch v místnosti. Pomoci si můžete také zvlhčovačem.

  • Připravte v průběhu dne dítěti Priessnitzův obklad, tj. studený mokrý zábal překryjte suchou vrstvou látky a přiložte na krk. Na noc vždy připravte další, protože ta bývá klíčová.

  • Důležitý je dostatečný přísun vlažných tekutin, které kašel zmírní. Dobrá je rovněž Vincentka.

  • Vypodložte dítěti záda do sedu nebo polosedu. Uvolníte tak dýchací cesty a ulevíte mu.

  • Pokud je to vaše první zkušenost a nemáte k dispozici účinné léky, ihned zavolejte rychlou lékařskou pomoc.

  • Nezapomeňte dítě neustále uklidňovat a sami zachovejte chladnou hlavu. Stres ničemu nepomůže, naopak může úzkost dítěte dále prohloubit. Zpívejte mu, vykládejte pohádky, neustále s ním komunikujte.

Mám nějakou možnost prevence?

Po prvním nepříjemném zážitku už víte, jak nemoc probíhá, co může způsobit a jak se můžete účinně bránit. Proti laryngitidě nejspíš není jednoznačná prevence. Je však na místě dítě pečlivě sledovat. Naučte se rozpoznat charakter kašle, mít připravenu lékárničku s osvědčenými léky, často větrat a zvlhčovat vzduch v místnostech, zejména v zimních měsících, kdy se topí. Na tomto onemocnění se podílí nejen oslabená imunita dítěte, ale i množství alergenů a škodlivých látek v ovzduší, zejména prach, kouř z cigaret.

Pokud tedy vaše dítě touto nemocí trpí, snažte se co nejvíce zmírnit prašnost v bytě, tj. luxujte bez přítomnosti dítěte, prach stírejte mokrým hadříkem, zbavte se peří, koberců s dlouhým vlasem, plyšové hračky nevystavujte prachu a také pokojové rostliny vybírejte pečlivě, popřípadě omezte.

Máte-li kuřáckou domácnost, choďte kouřit pouze ven a vždy si měňte zakouřený oděv. Rovněž nekuřte při jízdě automobilem.

„Navštívila“ také vaše dítě?

Určitě si nejedna z maminek po přečtení tohoto článku vybaví vlastní nepříjemný zážitek se zánětem hrtanu. Ani mému dítěti se bohužel laryngitida nevyhnula, dokonce dceru přepadla už dvakrát. Jednou v zimě a pak si to ještě zopakovala na jaře. Naštěstí u nás nebyl průběh až tak divoký, takže čípky s kortikoidy nebylo třeba použít a zůstaly uloženy „pro strýčka příhodu“ v lednici. Jako první pomoc se nám osvědčilo otevřené okno dokořán, dostatek tekutin a kapky, které noční štěkavý kašel zásadním způsobem utišily. Ale ty z vás, jejichž děti si prošly tím horším scénářem, kdy se vaše dítě nemůže nadechnout a lapá po vzduchu, si jistě vybaví onu bezesnou noc strávenou na pohotovosti, s hlavou v lednici nebo na noční pochůzce kolem domu.

Je jisté, že tato nemoc nejednoho rodiče staví do nezáviděníhodné situace. Poprvé vyděsí, podruhé překvapí a zneklidní, po třetí vás obrní. Jak se s ní naučit žít? Pokud mohu doporučit, zachovejte pevné nervy na uzdě, buďte velkou oporou dítěti a držte se doporučení, která nemoc zmírní. Pak jste na dobré cestě k uzdravení!

Podělte se s námi v komentáři a napište nám, jak jste se s nemocí poprala vy. Vaše názory a zkušenosti nás zajímají.

 

 

ZDROJ: www.ProMaminky.cz 

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.